Petr Hrdlička je zpěvák, kytarista a jeden ze zakladatelů rock/metalové kapely Škwor. Kapela Škwor vznikla na podzim 1998. Zásadním mezníkem se pro skupinu stal rok 2001, kdy svůj původní název Skwar změnila na současný Škwor a bubeníka Vadlejcha postupně nahradil Herr Miler (ex Debustrol) a poté Martin Pelc. Navíc koncertuje jako předskokan s Arakainem a zásluhou vítězství v soutěži Rock Made In Gambrinus natáčí dlouhohrající desku „Vyhlašuju boj”. V dalších letech popularita Škworu stoupá strmě nahoru. Podepsala se na tom společná turné s Harlejem a Kabátem, hostování v televizních pořadech i povedený videoklip „Mý slzy neuvidíš”. Zlatou deskou ověnčená třetí řadovka „Vyvolenej” (2004) patří k nejúspěšnějším v kariéře kapely. V listopadu roku 2017 kapela vydává své desáté studiové album, v určitém ohledu možná s nechtěně symbolickým názvem „Uzavřenej kruh”. Dochází totiž zároveň ke změně sestavy, kdy po 18 letech a vzájemné dohodě odchází Leo Holan a nahrazuje ho Martin Volák.

ROZHOVOR:

VM: Ahoj Petře, zdravím Tě, jak se ti daří?
PH: Ahoj, děkuju za optání, daří se mi dobře.

VM: Příští rok to máte nabité, čeká vás tour II, jak se na to těšíš?
PH: Vzhledem k tomu, že máme teď půlroční pauzu, tak budeme určitě hodně natěšený.

VM: Dočetla jsem se, že chystáte nový program po hudební i vizuální stránce, můžeš nám k tomu něco prozradit?
PH: Toto je zatím ve fázi příprav a ani já nevím, jak to celé dopadne. Máme nějakou představu a tu se pokusíme zrealizovat a sám jsem zvědavej na výsledek.

VM: Co děláš ve svém volném čase?
PH: Snažím se dělat si čas hlavně na děti, musím si to ještě užít, než mi úplně vyrostou. Ale jinak je pořád, co dělat, třeba i kolem baráku, takže když zrovna něco nepřistavuju, tak sekám třeba alespoň trávu (smích). A taky jsme už začali pracovat na nový desce, takže se rozhodně nenudím.

VM: Jak funguje hierarchie kapely?
PH: Můj názor je, že by si v kapele měli bejt všichni rovni. Každej má svou práci a povinnost. Je to taková kolektivní spolupráce. Jinak myslím, že když jsou nějaký rozdíly a to jakýkoliv, rozhodně to nedělá dobrotu!

VM: Máš nějaké hudební vzory?
PH: Nevím, jestli úplně vzory, ale samozřejmě se mi líbí spousta kapel, který nás zároveň třeba i inspirujou.

VM: Plánujete natočit nějaký další videoklip?
PH: Určitě. Máme v plánu natočit klip s velkou produkcí. Nebudeme šetřit, ať to stojí za to.

VM: Z původního názvu kapely Skwar následně došlo k přejmenování na Škwor, proč Škwor?
PH: Je fakt, že jsme se mohli přejmenovat třeba na Blatník, ale přišlo nám, že Skwar a Škwor si je docela podobný, né? A stejně nám tak lidi od začátku říkali.

VM: Co si myslíš o české hudební scéně?
PH: Myslíš hudebně nebo lidsky? Hudebně mě nevadí a lidsky si nedělám žádný iluze. V téhle zemi se zkrátka úspěch neodpouští. A pro muzikanty to platí pětinásobně!!!!

VM: Máš nějaké své motto?
PH: Bejt sám sebou a nedělat nikomu kašpara.

VM: Jak ses k hudbě dostal a co zapříčinilo, že ses stal muzikantem?
PH: Muzika mě bavila už od malička. Poslouchal jsem všechny různý žánry. Muzika pro mě byla vždycky buď dobrá nebo špatná, bez ohledu na to, co je to za styl.

VM: Co nová tvorba? Poslední deska je z roku 2017, vyjde brzo další?
PH: Jak jsem říkal, už na ní pracujeme. Měla by vyjít příští rok na podzim.

VM: Jak je to s texty, skládáš si je sám nebo máte svého textaře?
PH: Texty si píšu od začátku kapely sám, zkrátka mám problém zpívat texty, který napíše někdo jinej, protože je těžký se s nima ztotožnit. Navíc to tak dělám už davacet let a jsem na to zvyklej. A jsou to mý názory a nikoho jinýho.

VM: Jaký máš vztah k unplugged koncertům?
PH: Je to celkem jiná disciplína a příjemný zpestření. Rozhodně je to jiná atmosféra a nás to baví.

VM: Čím jsi chtěl být, když jsi byl malý?
PH: Já si vlastně ani nepamatuju, jestli jsem chtěl něčím bejt, ale rozhodně jsem netušil, že se jednou budu živit muzikou.

VM: Na jakém nejzajímavějším místě jste hráli?
PH: Dvakrát jsme hráli v kriminále a z toho jednou ve Světlý nad Sázavou, kde jsou jenom ženský a můžu říct, že to bylo opravdu přísný.

VM: Teď máš prostor cokoliv vzkázat fanouškům a čtenářům.
PH: Fanouškům přeju hlavně zdraví, protože tím pádem jsou i spokojený a maj náladu přijít třeba na koncert­ a to jsme potom spokojený zase my, protože máme pro koho hrát!!

Díky moc Petře, to byla poslední otázka. Jsi hodný, že sis našel čas a nechal se zpovídat. Ať se Ti daří.
Veronika M.

Foto: zdroj – facebook Škwor